Кредит на придбання землі та під заставу земельного паю: як аграрію отримати гроші у банків та з бюджету держави?
В Україні стартувала видача комерційними банками земельних кредитів аграріям на купівлю сільськогосподарських земель та під заставу земельного паю. Взяти позику на землю фізособи можуть у окремих комерційних банків у рамках державної програми «5-7-9», урядової програми держгарантії малим фермерам.
Що сьогодні відбувається з кредитуванням агросектору, скільки коштів у бюджеті є на кредити під купівлю сільськогосподарської землі, за якими механізмами фермеру чи простому українцю взяти кредит на землю, та які перспективи земельної іпотеки на наступні два роки.
Відзначимо одразу, що до 1 січня 2024 року купувати землю, за законом, можуть лише фізичні особи –громадяни України в розмірі 100 га. До цієї категорії входять фермери.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевняв, що пільгові умови кредитування будуть доступні для аграріїв, які обробляють ділянки землі, не більші ніж 500 га.
Проблема полягала в тому, що механізми для масового кедитування фермерів не запущено, бо, наприклад, законопроєкт №3205 «Про Фонд часткового гарантування» депутати зможуть розглянути лише восени. Не встигли з невідомих нам причин. Ну буває: занадто розслабились — і відклали на «попізже», а фермери хай почекають. Не депутатам же чекати — і то правда.
Українець, який працював на землі, має на ній далі працювати. Ми маємо надати йому фінансові й кредитні інструменти. На період, поки законопроєкт №3205 «Про Фонд часткового гарантування» буде ухвалений з точки зору гарантування кредитів, у нас є інституційна підтримка з боку держави і наших європейських колег. Це займе певний час, на період піврічного циклу ми розширимо програму «5-7-9» на викуп землі. Ми спростимо систему вимог до малих фермерів у наданні можливості викупити землю під пільгову кредитну ставку. В рамках держпідтримки на 2021 рік 1 млрд грн передбачено на компенсацію кредитної ставки для аграріїв. Ми цю програму деталізуємо, щоб допустити туди малого фермера. Паралельно з НБУ ведемо переговори про зміну підходів щодо індексу застави і кредитних вимог», — запевнив ще на початку запуску ринку землі та земельної реформи міністр агрополітики і продовольства Роман Лещенко.