Як отримати права на трактор?

Потреба сільського господарства в кваліфікованих трактористах постійно зростає. І не дивно, адже Україна — аграрна держава, тому тенденція росту попиту є цілком обґрунтованою. На сьогодні видачу посвідчення тракториста-машиніста на право керування тракторами проводять територіальні органи Держпродспоживслужби, але де і як здобути кваліфікацію тракториста? Про це ми сьогодні і розкажемо, адже…

Де вчитися на тракториста?

Не секрет, що для отримання посвідчення тракториста-машиніста потрібно пройти спеціалізовані навчання професійної підготовки. Кваліфікацію тракториста можна отримати в професійно-технічному освітньому закладі. Є і другий варіант — вивчитися на спеціалізованих курсах за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва в закладах освіти. Цей варіант можливий у разі наявності повної загальної середньої освіти. Обидва варіанти передбачають практичні навчання, у ході яких здобувач професії може не лише отримати знання про конструкцію та принцип роботи трактора, але й навички для роботи на ньому та обслуговування.

Як правило, навчання проходить в регіональних установах відповідно до місця проживання здобувача прав. Так, якщо ви, наприклад, мешкаєте в Київській області, бажано вибирати серед найближчих закладів. Тим не менш, деякі навчальні установи роблять виключення, але про це необхідно уточнити до подання документів.

При поданні документів до тієї чи іншої установи, важливо перевірити чи має ця установа ліцензію на видачу свідоцтв про проходження курсу (диплома кваліфікованого робітника / свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації). Це важливо, насамперед, тому що свідоцтво є підставою для допуску до іспитів, успішна здача яких увінчається видачею прав територіальним органом Держпродспоживслужби.

Перелік документів, які потрібні для подання до освітньої установи такий: заява, копія паспорта, копія ідентифікаційного коду, фотографія (3 х 4 см), копія документу про освітній рівень та медична довідка форми 086. Як правило, навчання для отримання прав тракториста-машиніста, залежно від категорії, на яку претендує здобувач, тривають від 5 до 10 місяців.

Зауважимо, у разі відсутності у здобувача водійського посвідчення, до навчальної програми увійде вивчення правил дорожнього руху.

Які є категорії прав на трактор?

Залежно від особливостей технічних параметрів та потужності двигуна спецтехніки, всього існує 15 категорій прав на керування:

  • А1 — тракторами з потужністю двигуна до 100 к.с.;
  • А2 — тракторами з потужністю двигуна понад 100 к.с;
  • B1 — самохідними зерно- і кукурудзозбиральними машинами;
  • B2 — самохідними кормозбиральними машинами;
  • B3 — самохідними машинами для збирання коренеплодів, картоплі, овочів, фруктів і ягід;
  • C — самохідними дорожньо-будівельними машинами;
  • D1 — екскаваторами з об’ємом ковша до 4 м³;
  • D2 — екскаваторами з об’ємом ковша понад 4 м³;
  • E1 — навантажувачами з потужністю двигуна до 200 к.с.;
  • E2 — навантажувачами з потужністю двигуна понад 200 к.с.;
  • F1 — автогрейдерами масою до 18 т;
  • F2 — автогрейдерами масою понад 18 т;
  • G1 — бульдозерами з потужністю двигуна до 100 к.с;
  • G2 — бульдозерами з потужністю двигуна понад 100 к.с.;
  • H — іншими самохідними машинами, які підлягають реєстрації в територіальному органі Держпродспоживслужби.

Спершу відбувається навчання на категорію А1. Навчання на категорії А2, В1, В2, В3 проводяться в 2-3-місячний термін. Для освоєння інших категорій існує обов’язкова умова наявності річного стажу в категорії А1.

Скільки коштує навчання на тракториста?

Ціна на навчання може варіювати від 3000 до 8000 грн залежно від установи та умов проходження навчання, наприклад, якщо:

  • у вартість навчання не входить ціна пального (оплата стягується додатково або ви навчаєтесь з власним пальним);
  • у вартість входить навчання на категорії А2, B1 тощо.

В більшості закладів у вартість входить навчання лише на категорію А1. За кожну наступну категорію потрібна буде доплата в розмірі від 1000 до 2000 грн.

Для зареєстрованих у службі зайнятості безробітних навчання за професією «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» відбувається за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.

Які іспити скласти для отримання прав на тракториста?

Як тільки ви отримали свідоцтво про проходження навчання, ви допущені до іспиту, складання якого регулюється Наказом №174 про затвердження Порядку складання, приймання іспитів для отримання права на керування тракторами, в тому числі саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними і дорожньо-будівельними машинами та Вимог до екзаменаційних білетів.

Іспит складається з двох частин: теоретична, яка відбувається тестово на комп’ютері або письмово, та практична. Теоретична частина передбачає питання зі знань правил дорожнього руху та правил технічної експлуатації машин. До практичної частини здобувач допускається лише після здачі теорії. Практична частина іспиту дозволяє оцінити здатність здобувача керувати трактором в умовах навчального полігону та в реальних умовах на об’єкті.

Тривалість теоретичного іспиту, як правило, не перевищує однієї академічної години. Щоб скласти його успішно, потрібно у відведений час відповісти на всі екзаменаційні питання. При цьому можна допустити:

  • не більше трьох невірних відповідей з правил дорожнього руху;
  • не більше однієї невірної відповіді з правил технічної експлуатації.

У цьому разі ви отримуєте позитивну оцінку «склав». В іншому — перездача, яка дозволяється тричі не менш, ніж через тиждень. У разі, якщо скласти іспит навіть з третього разу не вдалося, впадати у розпач не варто. Однак, до наступного іспиту вас допустять лише після повторного проходження професійної підготовки.

З позитивною оцінкою «склав» ви допущені до складання практичного іспиту.

Іспити  приймаються  екзаменаційною комісією у складі не менше, ніж три особи. До складу комісії можуть входити представники від навчальних закладів і роботодавців. Варто відмітити, що на іспиті має обов’язково бути присутній інспектор Держпродспоживслужби, який є головою. Саме він виносить остаточний вердикт і, разом з категорією присвоює розряд.

Для відкриття нової категорії потрібно пред’явити диплом кваліфікованого робітника або свідоцтво про присвоєння (підвищення) кваліфікації. Відповідні зміни передбачені постановою Кабінету міністрів України №19 від 16 січня 2019 р.

Список документів для отримання посвідчення тракториста

Обов’язковий список документів для отримання посвідчення тракториста-машиніста включає:

  • заяву;
  • копію паспорта;
  • фотокартку 3х4, що відповідає віку особи на момент отримання нею посвідчення;
  • медичну довідку 086;
  • свідоцтво (диплом) про проходження навчання;
  • індивідуальна картка з відмітками про складання іспитів;
  • квитанція про оплату держмита.

Порядок видачі посвідчення тракториста-машиніста регулюється відповідним Положенням, затвердженим постановою № 217 від 2 квітня 1994 р

.

Скільки чекати видачі посвідчення тракториста?

Особа, яка успішно склала теоретичний та практичний  іспити, повинна отримати посвідчення тракториста-машиніста протягом місяця, але не пізніше 1 року від дати складання іспитів.

Як виглядає посвідчення тракториста-машиніста?

Посвідчення тракториста-машиніста дещо схоже на посвідчення автомобіліста та представлене у вигляді картки, на лицьовій стороні якої знаходяться дані про власника: фото та основні відомості разом з його підписом, на зворотній — інформація про категорію техніки, до яких власника посвідчення допущено.

Чи підійде водійське посвідчення для керування трактором?

Дехто вважає, що водійського посвідчення на керування автомобілем достатньо, щоб вправлятися з іншими машинами, але це не так. Не дарма трактори, комбайни, бульдозери, навантажувачі тощо віднесені до категорії спецтехніка, адже кожна з перелічених машин має свої особливості, які враховуються під час спеціальних навчань для отримання посвідчення тракториста-машиніста. До спецтехніки належать навіть мінітрактори. Так, навіть на керування ними потрібен відповідний документ.

Чи можна використовувати посвідчення тракториста за кордоном?

Ні. Для посвідчення на керування спецтехнікою, до якої відносяться трактори, розповсюджуються дещо інші умови, ніж для посвідчення автомобіліста. Посвідчення тракториста-машиніста можна використовувати лише на території держави, в якій воно було отримане. За кордоном воно буде недійсним.

Войти

Зарегистрироваться

Сбросить пароль

Пожалуйста, введите ваше имя пользователя или эл. адрес, вы получите письмо со ссылкой для сброса пароля.