Ринок землі: Чи зможуть відібрати землю за борги?
Із дня старту ринку землі кількість угод перевалила за 10,5 тисяч, почалася реєстрація 200 правочинів на день, 4 400 унікальних покупців серед всіх договорів. А розмір ділянки в середньому обмежується двома гектарами.
Минуло два місяці, як запрацювала земельна реформа. Проте, починаючи з 1-го липня, чи не кожен аграрій чи власник земельного паю замислився над тим, чи можуть у нього відібрати землю. Особливо у виконавчому провадженні. Адже з 6-го липня набрав чинності Закон 1444-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони».
Так, що, власне, не так?
Існує протиріччя між нормами Земельного кодексу та спеціальним законодавством про виконавче провадження.
- Реалізувати землю можуть на «електронних торгах». Але в Законі 1444-ІХ немає цього терміну. Натомість є «земельні торги», «аукціон», «електронний аукціон».
- Організатором земельних торгів у виконавчому провадженні, відповідно до Земельного кодексу, є державний та приватний виконавець. Але незрозуміло, на кого покладаються повноваження з допуску/недопуску учасників. На приватного виконавця? «Приватники» без проблем можуть укласти договори на реалізацію земельних ділянок. Також приватні виконавці можуть бути агентом чи організатором торгів, наприклад, на Prozorro і виставляти землю на торги. А от держвиконавці – це посадові особи ДВС і що у цьому випадку їм робити — питання відкрите. Хто з них заключатиме договір та як — централізовано через Міністерство юстиції, з кожним відділом чи з кожним виконавцем окремо — взагалі не зрозуміло.
- Водночас, як бути з продажем житлового будинку та прилеглої до нього ділянки? У Законі «Про виконавче провадження» йдеться, що разом із житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.
Якщо «прямо» застосовувати законодавчі зміни, то арештований житловий будинок буде продаватися на електронних торгах за Законом України «Про виконавче провадження». А прилегла земельна ділянка — окремо — на земельних торгах та за Земельним кодексом. Тож не виключені ситуації, де власниками будинку та прилеглої ділянки будуть різні люди.