Останній місяць літа практично підводить підсумок виноградарського сезону. І графік робіт по догляду за лозою в серпні дуже щільний.
На початку місяця продовжують процедури, аналогічні тим, які виконують в липні: підв’язують лози, обрізають пасинки; видаляють зів’ялі і непотрібні листя; обривають зайві грона.
Але головне – в серпні починає дозрівати виноград. Коріння рослин посилено виробляє цукор і направляє його в ягоди. Для нормальної життєдіяльності кущу потрібна волога і позакореневе підживлення, а кущі в цілому – звичайно, і захист. Розглянемо, як це забезпечити.
Поливаємо
Полив винограду в серпні повинен якщо бути, то помірним. Рослині потрібно вже не так багато вологи, як у попередні місяці. Але для формування грон вона потрібна, тому з початку місяця і до його середини необхідно проводити поливи винограду теплою відстояною водою. Найефективнішим вважається краплинний спосіб поливу.
Якщо серпня посушливий, такі щотижневі поливи можна продовжувати до кінця місяця. А якщо немає, то їх припиняють за три тижні до початку дозрівання ягід.
У спекотні дні проводять також дрібнокапельму зрошення виноградника відстояною водою. Рідина пускають так, щоб вона потрапляла на листову поверхню кущів. Процедура освіжає рослини, адже вони втрачають вологу через зелену масу, а коренева система не встигає компенсувати втрату.
Підгодовуємо
Поливи поєднують з підживленням. Варіанти можуть бути різні, наприклад, фосфорно-калійними добривами: 5-10 г на відро води.
Калійне добриво можна замінити деревною золою, яка містить полегшену форму калію (вона швидше засвоюється виноградом), мікроелементи і фосфор. При цьому дозування потрібно збільшити в 2-3 рази. Калій швидше засвоюється виноградом, а фосфор зміцнює шкірку і захищає ягоди від розтріскування.
А можна скористатися і таким способом: на 2 л настою трав (кропиви можна) взяти 3 г комплексного мінерального добрива і 3 г суперфосфату.
Для позакореневого підживлення винограду пізніх строків дозрівання використовують розчин мінеральних добрив: а відро води – 200 г суперфосфату, 50 г калійної солі, по 5 г сірчанокислих солей марганцю, міді, цинку. Цим засобом обприскувати в похмуру погоду або ввечері листя перед початком достигання грон.
Якщо погано визріває лоза, то можна вдатися до монофосфату калію (10-20 г добрива розчиняють у 10 л води). Обробку проводять по верхньому ярусу листя з періодичністю раз в 7-10 днів.
Захищаємо
Агротехнічні роботи з виноградом в серпні передбачають і профілактичне обприскування кущів. Нестійкі до грибкових захворювань сорту потрібно захистити препаратами із вмістом міді та колоїдної сірки.Для профілактики небезпечних грибних хвороб винограду -мілдью і оїдіуму – ефективно застосовувати ту ж деревну золу. Після поливу її слід посипати на поверхню землі у виноградного куща. До речі, якщо постійно так робити з весни до осені, то можна або повністю обійтися без обприскування препаратами, що містять мідь і сіру, або проводити його для профілактики кілька разів за сезон.
Якщо з’явилася сіра гниль, потрібно видалити зіпсовані ягоди і обробити кисті розчином перманганату калію: в 10 л води розчинити 5-7 г марганцівки.
Від сірої гнилі виноград рятують і інші розчини з харчовою содою (80 г на 10 л води) або з йодидом калію (2 г на 10 л води).