Змілілі “молочні ріки”: чому з українських базарів зникає домашнє молоко?

За радянських часів село Тихий називали молочною столицею Закарпаття. Корів тут тримали мало не у кожній хаті, а молочкою годували весь регіон. Сьогодні ж у Тихому – як ніколи тихо. Корів майже немає. А місцеві, замість домашнього – купують значно дорожче магазинне молоко. Та й тут не без сюрпризів. Бо українську молочку вже почало витісняти дешевше – закордонне. Наша Мар’яна Мартин розбиралась – куди ж зникає наше молоко?

На сьогодні критично мала кількість поголів’я корів за останні 100 років.

І куди поділися фермери, які роками виробляли молочку?

Ми шукаємо когось, у кого є корова вдома. У вас є? – Нє.

Знайомтеся, це Олексій Синельніков. Колишній поліцейський. А сьогодні – один із найвідоміших закарпатських сироварів.

Олексій Синельніков, сировар:

Ось цей колір ми отримуємо шляхом того, що ми от таку звичайну головку сиру нашого кладемо у тазік з 4,5 л червоного вина. Ось це сир з лавандою. Но тут я покищо не знайшов кращого натурального барвника, як чорнила каракатиці.

Загалом, у портфоліо чоловіка більш як десяток унікальних рецептів сиру. Та нерідко свої експерименти доводиться ставити на паузу. Бо нові ідеї є, а молока – просто не вистачає.

Олексій Синельніков, сировар:

10 літрів коров’ячого молока – це один кілограм твердого сиру, ми переробляємо за один раз 500 л молока. За молоком я змушений долати дорогу – 100 км. Відстань в один бік. І 100 км повертатися. Ближче ферм у нас нема поки що.

А це село Дийда. Саме тут розташована одна із ферм, де сировар скуповується.

Мар’яна, доярка:

Балеріка, Чортя, Бокші, Ляна.

У хліві більш як сто корів. І кожну з них доярка Мар’яна знає на ім’я. І до кожної має підхід.

Печке, печке, моя малюсінька.

Доглядати за такою кількістю худоби – м’яко кажучи, не легко. Робочий день Мар’яни починається о п’ятій ранку. І кожну треба обняти, поговорити, прибрати. І лише після цього – починати доїти.

Це доїльний апарат, так доїме.  Всьо файно доіться і щей масаж робиться, щоб вона гарно видоїлася.

Щоб видоїти всіх корів, треба мінімум три години. І ще стільки ж ввечері. Та на цьому робота не закінчується. Рогатих треба й годувати. З цим допомагає напарник Анатолій.

Молоко купують місцеві школи, лікарні та одна з рівненських молочних компаній. Власник господарства – пан Чаба каже, міг би постачати молоко і більшій кількості підприємців. Та нікому працювати.

Чаба Кемень, приватний підприємець:

Робочі всі уїжать за кордон.

Як наслідок, молочні ферми – закривають. Та і з пасовищами – проблема. Хоча, сам молочний бізнес, за словами підприємця, доволі прибутковий. Утримання однієї корови в середньому коштує 60 гривень в день. А ось прибутку – у два з половиною рази більше. Але, якщо з фермами ми розібрались, то куди діваються корови із хлівів звичайних закарпатців?

Мар’яна Мартин, кореспондентка:

Село Тихий – молочна столиця Закарпаття тут кожен другий господар колись тримав корову, а то і дві. Сир, сметана, масло. І зникає. Коров’ячим натурпродуктом годували пів Закарпаття. Чи змінилася ситуація сьогодні, іду питати.

Майже біля кожного господарства ясла із сіном, або копиці. Але де ж самі корови?

Добрий день. – Добрий день. – Скажіть, будь ласка, корову маєте? – Ні не маємо. – Ми шукаємо когось, у кого є корова вдома. У вас є? – Нє. Продають. Всі на заробітки їздять. Не хотят.

Але рогатих я таки знайшла. Знайомтеся, це Пісюля. Одна із чотирьох корівок у господарстві Юрія.

Юрій Іваник, житель села Тихий:

Це наша господарка. Це є Пісюля, це є Шоколадка, тут рядом знаходиться Веселка і Бамбуля. – А тебе як звати? Ні не скажеш?

Юрій працює лісничим. Але хлів називає своїм другим робочим місцем. Бо весь вільний час проводить саме тут. Каже: корова не машина, її в гараж не поставиш. Їй потрібен постійний догляд та увага.

Юрій Іваник, житель села Тихий:

Цілоє літо треба заготовляти сіно, важка праця, треба косити, сушити його, звозити. 3,5 тони з’їдає сіна одна корова. Купляється комбікорм, висівки ся купляють. Но, наприклад 6 до 7 грн нині кг пшениці значить 100 кг 700 грн.

А ще вчасне доїння. У сім’ї Іванчиків робити це вміє кожен. Зараз спробую і я. Але спершу невеликий майстер-клас.

Миєся вимя теплою водичкою. Потім ся витирає досуха. Сідаєся на стільчик, береся відро ся ставить мігду ніг, притискається і … доїть. Да сідайте. – Вона мене не копне?  – Нє нє. Точно… берете … чого не йде.

Трохи практики й в мене виходить… майже виходить…

Спільними зусиллями ми з Юрієм надоїли 10 літрів молока.

Щодня корови дають Іваникам близько 80 літрів молока.

Мар’яна Іваник, жителька села Тихий:

Робимо такий кляганий сир, такий клас. А це наш творожок. Це є їдкий сир, або його ще мож називати бринзою. Пригощайтеся. – Дякую. Ну дуже смачно!

Двічі на тиждень подружжя возить молочку до Ужгорода. На ринках за півтора літра молока правлять 35 грн. Сир, сметана – від 50. Заробити можна, кажуть Іваники. Але для цього потрібні час, бажання і найголовніше – сила і постійна праця. Тому й не дивуються, що в селі все менше людей тримають корів. І така картина сьогодні мало не в кожному регіоні.

Іван Томич, голова “Союзу українського селянства”:

На сьогодні критично мала кількість поголів’я корів за останні 100 років. І відповідно виробники молока не в стані забезпечити при будь-яких обставинах сьогоднішнього моменту достатню кількість молока на прилавках.

На базарах зникає домашнє молоко, а на полицях супермаркетів дедалі частіше з’являється закордонне… Яке часто коштує дешевше за вітчизняне.

Іван Томич, голова “Союзу українського селянства”:

Імпорт. Тенденції зростання – вони набувають досить загрозливого характеру. За останні декілька років.

І така конкуренція змусила підприємців піти на ризикований крок. Понад 24 заводи-переробники молока ще в грудні надіслали листи щастя своїм постачальникам. Заявили, що закупівельні ціни на сире молоко в Україні вищі за європейські. Тож, щоб вижити – змушені їх знизити. Натомість в асоціації виробників молока вже попередили – таке рішення може призвести до банкрутства деяких ферм. Втрутитись у ситуацію довелось навіть Мінагро. Втім, битва за молоко досі триває. За словами експертів, на відміну від України, в ЄС молочна галузь має серйозну підтримку від держави. Дешеві кредити. Дотації. А що ж у нас?

Ніна Кіш, начальник відділу тваринництва Департаменту агропромислового розвитку ОДА:

Програма підтримки тваринництва та перероблювання сільськогосподарської продукції. Є такий від підтримки, як дотація фермерським господарствам. Саме тим, які утримують п’ять і більше корів. За кожну наявну голову корів.

Але ці дотації фермери почали отримувати тільки торік, після майже 10-річної перерви. 50 млн гривень розподілили між усіма фермерами України. Результати поки що скромні. На Закарпатті з’явилося лише 14 нових господарств. Втім, усі аграрники, з якими ми поспілкувались, певні, – якщо держпідтримка продовжиться – в Україні почнуть з’являтися все нові коров’ячі ферми. Інакше, за кілька років можна буде забути, як смакує українське молоко.

 

Войти

Зарегистрироваться

Сбросить пароль

Пожалуйста, введите ваше имя пользователя или эл. адрес, вы получите письмо со ссылкой для сброса пароля.