Дуже часто городники, спробувавши виростити цвітну капусту і отримавши перший непоказний урожай, відмовляються від цієї культури. А дарма, адже вирощувати її зовсім нескладно, просто для цього потрібно враховувати деякі особливості.
Конвеєр на грядці
Цвітна капуста – однорічна рослина, її вирощують заради одержання головки. Вирощують цвітну капусту для літнього і осіннього споживання. Щоб постійно мати на столі свіжу продукцію, цю культуру можна вирощувати конвеєрним способом і висаджувати розсаду кожні 10-14 днів (3-5 разів). Як тару краще застосовувати горщики, касети, живильні кубики і т. п., так як кольорова капуста погано переносить пікіровку і пересадку.
Насіння на розсаду висаджують з середини березня до кінця травня. Перед цим його калібрують, загартовують і знезаражують, як це робити, ми вже розповідали в одному з попередніх номерів. Потім насіння 12:00 витримують в розчині готових добрив або в такому розчині: на 1 л води розвести 1 ст. л. деревної золи. В грунт насіння поглиблюють на 1 див, Відстань між рядами – 3-3,5 см, між рослинами – 2-2,5 см. Важливо не згущувати посіви, інакше вони будуть витягатися, і їх може вразити чорна ніжка. Посадки помірно поливають теплою водою, провітрюють, поступово загартовують.
Перший раз розсаду підгодовують через 8-10 днів після пікіровки або коли з’явиться другий справжній лист (на 10 л води – 10 г сечовини, 20 г суперфосфату, 10 г калійних добрив). Другу підгодівлю роблять через тиждень після першої, збільшуючи дозу в 1,5 рази. У фазі 4 листків посадки бажано підгодувати мікроелементами (на 10 л води – 2 г борної кислоти, 1,5 г сірчанокислого марганцю, 0,5 г молібденовокислого амонію). Розсаду у фазі першого справжнього листка можна пікірувати, хоча можна обійтися і без цієї процедури.
Час від сходження до дозрівання головок
Ранні сорти – 90-100 днів.
Середні сорти і гібриди:
Середньоранні – 105-126-135 днів
Середньостиглі – 110-136-145 днів
Середньопізні – 146-159 днів.
Для висадки оптимальною буде 50-60-денна розсада. Посаджена в кінці квітня – початку травня цвітна капуста дозріє вже в кінці червня – першій декаді липня. Паростки повинні бути зануреними в грунт до першого аркуша, а коріння (і горщик, якщо він призначений для закапування з рослиною) щільно обтиснуті грунтом. Висаджують рослини за схемою 60 × 35-40 см. При нестачі вологи в грунті під кожну рослину виливають на 1 л води.
Доглядають за кольоровою капустою так само, як і при ранньостиглих білокачанної. Урожай збирають вибірково, у міру дозрівання. Дозріває цвітна капуста швидко: головки цілком готові вже через 15-20 днів після початку формування. Якщо ж качан акуратно зрізати, залишивши нижні листки, з їх пазух з’являться пагони. Тоді, залишивши сильний, можна до осені отримати другий урожай з рослини.
Підживити, щоб віддячила
Максимальна вага головки цвітної капусти може досягати 24 кг. Але для отримання таких рослин потрібен родючий грунт, на бідних землях повноцінна велика головка не виросте. Ця культура – одна з найбільш вимогливих до добрив. Її вирощують на теплих високородючих ґрунтах переважно легкого механічного складу. Щоб отримати високий врожай, ділянка, відведена під цю культуру, ще восени потрібно добре заправити підлозі перепрілим гноєм або повним мінеральним добривом. Якщо цього не зроблено, то в кожну лунку перед посадкою вносять 3-5 м городньої суміші, жменя компостної землі і 1-2 сірникові коробки золи. Все це добре перемішують і поливають – 1 л води на лунку.
Першу підгодівлю капусти проводять через два тижні після висадки (на 10 л води – 1 ст. Л. Сечовини і 0,5 л рідкого коров’яку, на одну рослину – 0,7 л розчину). Другу – в період, коли зародок головки капусти буде завбільшки з волоський горіх (на 10 л води – 0,5 л рідкого курячого посліду і 1 ст. Л. Повного добрива з мікродобривами, на рослину – 1 л). Третю – через 10 днів (на 10 л води – 3 ст. Л. Нітрофоски або нітроамофоски, на рослину – 1 л). На другий день після підживлення і поливання грядки злегка розпушують на глибину 2-3 див.
Характерно тільки їй
В агротехніці цвітної капусти дуже важливий прийом, який не застосовується щодо інших капустяних культурах, але без якого не отримати продукції високої якості – це притінення головок, особливо в червні – липні. Якщо цього не зробити, то головки на прямому сонці рожевіють або жовтіють і швидко розсипаються або йдуть у стовбур. Для притінення надламывают кілька великих листя розетки або використовують листя з сусідніх рослин. Листя можна і не надломлювати, а просто з’єднати по 2-3 і скріпити між собою над головку капусти. Це треба робити вчасно, як тільки рослина досягне фази видимої головки.
До речі, забарвлення листя цвітної капусти може підказати, чого їх не вистачає Так, якщо воно занадто світле, то в грунті мало азоту, коричневі плями на листі свідчать про нестачу калію, а синювато-фіолетовий колір на нижній стороні листя – фосфору.
Цвітна капуста є гарним ущільнювачем для білокачанної капусти, редиски та зеленних культур. А от для самої цвітної капусти хорошим сусідом буде селера, яка відлякує капустяну муху.Ранньостиглі сорти Альфа F1, Аметист А1, Амфора, Біла досконалість, Гарантія, Дачниця, Скороспілка, Сніжинка, Рання Грибовська 1355, Гарантія, Мовір 74, Малімба F1, Монтано, Снігова куля, Експрес, Фортадос, Фрюерніте, Сноуболлранній.
Середньостиглі сорти: Московська консервна, Лілова куля, Вітчизняна.
Пізні сорти: Яко, Консист, Осінній гігант, Регент.
Сорти з добре прикритої листям головкою: Дачниця, Марвел 4 сезони, Регент МС, Цукрова глазур, Кучугура, Целеста, Експрес ТС.